Підсумки ювілейного 10-го Одеського міжнародного кінофестивалю

10-й Одеський міжнародний кінофестиваль, що відбувся з 12 до 20 липня, підбиває підсумки

Цьогоріч на участь у ювілейному 10-му ОМКФ було подано 1110 фільмів з 40 країн із трьох континентів. За головний приз – Ґран-прі – змагалися 12 фільмів-учасників Міжнародного конкурсу, у Національній конкурсній програмі брало участь 5 повнометражних та 10 короткометражних стрічок, у Конкурсі європейських документальних фільмів – 8. Загалом у конкурсних та позаконкурсних програмах фестивалю було показано близько сотні фільмів.

У всіх конкурсних програмах – Міжнародній, Національній та Конкурсі європейських документальних фільмів – сумарно брало участь 35 фільмів, 19 з яких (54%) зняли жінки-режисерки. Загальна аудиторія ОМКФ склала 165 тисяч глядацьких переглядів. Прямі трансляції Фестивального телебачення дивилися тисячі людей по всій країні завдяки TENET-TV.

Цього року з нагоди ювілею фестивалю відбулися відразу два open air-перформанси на Потьомкінських сходах. 13 липня на Потьомкінських сходах глядачам було продемонстровано культовий фільм “Козаки” (1928) виробництва MGM. А 19 липня гості ОМКФ побачили унікальний музичний медіа-перформанс-оперу “Сходи до…” Влада Троїцького. Це шоу створювалося спеціально до ювілейного Одеського міжнародного кінофестивалю.

Покази просто неба чекали на глядачів й у Зеленому театрі – зокрема, у 6-й день кінофестивалю там було показано німецьку стрічку, класику німого кіно, “Кабінет доктора Каліґарі” Роберта Віне. Прем’єра фільму відбулася в Берліні 1920 року. Саме ця стрічка поклала початок німецькому кіноекспресіонізму. Це перший фільм в історії кіно, де було зображено зміну людської свідомості. Спеціальний показ у Зеленому театрі супроводжувало своїм виступом британське музичне тріо “The Tiger Lillies”.

У межах 10-го ювілейного ОМКФ у секції “Спеціальні покази” глядачам ОМКФ показали стрічку Сергія Лозниці “Процес”, фільм Віталія Манського “Свідки Путіна”, а також картину легенди світового кіно Аньєс Варда – “Варда за Аньєс”.

Під час ОМКФ була представлена українська ретроспектива від Довженко-Центру – “Голлівуд на березі Чорного моря”, який цього року продемонстрував фільми-легенди від культових режисерів Одеської кіностудії. До спеціальної програми приуроченої до 100-річчя Одеської кіностудії увійшли наступні стрічки: “Мовчи, суме, мовчи” (1918, реж. Петро Чардинін), “Ягідка кохання” (1926, реж. Олександр Довженко), “Весна на Зарічній вулиці” (1956, реж. Марлєн Хуциєв, Фелікс Міронер), “Формула веселки” (1966, реж. Георгій Юнгвальд-Хількевич), “Воєнно-польовий роман” (1983, реж. Петро Тодоровський) та “Настроювач” (2004, реж. Кіра Муратова).

Цього року вперше незрячі та люди зі слабким слухом мали можливість переглянути два фільми з програми Одеського міжнародного кінофестивалю. Фільм “Мої думки тихі” був доступний з тифлокоментарем, що надало змогу незрячим людям переглянути картину, а стрічку “Чоловік, який купив Місяць” продемонстрували в межах ОМКФ з адаптованими субтитрами для людей з порушеннями слуху.

Під час ОМКФ 2019 було вручено два “Золоті Дюки” за внесок у кіномистецтво. Лауреатом першої з нагород 10-го ОМКФ під час церемонії Відкриття – почесного “Золотого Дюка” за внесок у кіномистецтво – став британський режисер театру і кіно Майк Лі. Легенда французького кіно, спеціальна гостя 10-го ювілейного ОМКФ Катрін Деньов була відзначена почесним “Золотим Дюком” за внесок у кіномистецтво на урочистій церемонії Закриття ювілейного Одеського міжнародного кінофестивалю 20-го липня. Також цього року було вручено дві почесні статуетки – Одеській кіностудії з нагоди її 100-річного ювілею та відомому сатирику Михайлу Жванецькому, який є постійним гостем і другом фестивалю.

На 10-й Одеський міжнародний кінофестиваль приїхали світові кінопрофесіонали та кінодіячі, серед яких американська акторка, режисерка і співачка Роуз Макґавен, відомий британський письменник та режисер Майк Лі, почесна гостя 10-го ОМКФ — французька акторка Катрін Деньов, багаторічний друг Одеського міжнародного кінофестивалю – актор Ейдан Тернер і ще один ірландський актор Баррі Ворд, українська акторка, яка працює в Голлівуді, Іванна Сахно, польська режисерка і сценаристка Йоанна Кос-Краузе, американський режисер, сценарист, продюсер Білл Ґуттентаґ, французька режисерка, радіоведуча, продюсерка Соня Кронлунд, іранська режисерка Манія Акбарі, бельгійський режисер та продюсер Петер Бросенс, член відбіркового комітету Міжнародного кінофестивалю в Локарно, кінокритик Ніколас Елліотт, український актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв, режисер та сценарист Наріман Алієв, режисери Сергій ЛозницяВіталій Манський, українські акторки Ірма ВітовськаРимма ЗюбінаНаталія Васько та інші.

“Ювілей – це також і про цифри. За роки існування Одеський міжнародний кінофестиваль відвідали більше мільйона глядачів, гостями ОМКФ були десятки тисяч кінопрофесіоналів, ми передивились декілька десятків тисяч фільмів та показали понад 1000 картин більше ніж зі 100 країн світу. Наша мета як фестивалю сьогодні і на наступні десять років – поєднати технології та інновації з кіноіндустрією. Ми збираємось створювати власні тренди і й надалі транслювати глядачеві тільки чесні емоції і високий професіоналізм”, – зазначає президентка Одеського міжнародного кінофестивалю Вікторія Тігіпко.

З року в рік також розвивається та розширюється секція Film Industry Office. З’являються нові програми, збільшується кількість країн, які можуть подавати заявки. Цього року професійний майданчик кінофестивалю змінив місце проведення — зустрічі представників кіноіндустрії проходили в готелі Лондонська. Під час 10-го ОМКФ секція Film Industry Office зібрала понад 600 кінопрофесіоналів з різних країн. Було представлено 13 проектів у межах Пітчингу, 12 – Work in progress та 6 – EastSeries. Потрібно відмітити, що вперше цього року у вищенаведений перелік потрапили регіональні проекти. Протягом 4 днів відбувалися презентації, панельні дискусії та нетворкінг-зустрічі; також в межах ОМКФ відбулася конференція Cinema: Backstage: “Чому копродукції – спосіб фінансування або культурний обмін?” У Літньому Кіноринку ОМКФ взяли участь понад 200 представників дистриб’юторських компаній та українських кінотеатрів, а також кіностудій та інших компаній, що надають послуги у галузі кіноіндустрії.

“Вже у восьмий раз в межах Одеського міжнародного кінофестивалю діяла секція Film Industry Office. Рада відзначити, що кожного року вона стає ще масштабнішою і цікавішою, розвивається, розширює географію учасників та гостей, презентуючи нові ко-продукційні можливості з Україною, збираючи рекордну кількість кінопрофесіоналів з України та світу. Презентації, присвячені розвитку української кіноіндустрії, нові освітні можливості для продюсерів та режисерів, промоція кінофільмів на світовому ринку, ко-продукція країн, ґендерний баланс в кіноіндустрії та рівні можливості — всі ці теми стали складовими цікавої індустріальної програми ОМКФ 2019. Найкращі проекти, найцікавіші зустрічі представників кіноіндустрії, нові можливості — саме тут твориться майбутнє кіно!” – говорить генеральна продюсерка ОМКФ Юлія Сінькевич.

Заходи кінофестивалю висвітлювало близько 600 представників української та міжнародної преси, у тому числі – провідних світових видань. Допомагали в організації кінофестивалю 300 волонтерів, серед яких, окрім українців, були представники Марокко та США.

Справжньою несподіванкою церемонії Закриття 10-го ювілейного Одеського міжнародного кінофестивалю стало вручення Ґран-прі. Головну нагороду ювілейного ОМКФ отримали одразу дві стрічки – “Додому” (реж. Наріман Алієв) та “А потім ми танцювали” (реж. Леван Акін). Переможцем Конкурсу європейських документальних фільмів стала картина “Бо ми мужики” (реж. Петтер Соммер, Ю Вемуд Свендсен). Спеціальну згадку журі Конкурсу європейських документальних фільмів отримала стрічка “Для Сами” (реж. Ваад аль-Катеб, Едвард Воттс). Дипломами ФІПРЕССІ були нагороджені – український повнометражний фільм – “Мої думки тихі” (реж. Антоніо Лукіч), а також відзнаку отримала українська короткометражна стрічка – “У нашій синагозі” (реж. Іван Орленко). Спеціальну згадку журі Національного конкурсу отримав Андрій Лідаговський за роль в стрічці “Мої думки тихі” (реж. Антоніо Лукіч). У Національному конкурсі найкращим українським короткометражним фільмом став “Секрет, Дівчинка та Хлопчик” режисерки Оксани Казьміної. Володарем “Золотого Дюка” у номінації повнометражний фільм обрали “Тато — мамин брат” (реж. Вадим Ільков). “Дюка” за найкращу акторську роботу у Національному конкурсі отримала Ірма Вітовська за роль у стрічці “Мої думки тихі” (реж. Антоніо Лукіч). У категорії “Найкраща режисерська робота” переміг Вадим Ільков за стрічку “Тато – мамин брат”. Головні арбітри Одеського міжнародного кінофестивалю – глядачі – обрали найкращим фільмом Національної конкурсної програми “Мої думки тихі” (реж. Антоніо Лукіч), який отримав Приз глядацьких симпатій. В межах Одеського міжнародного кінофестивалю ця нагорода вручалася вперше. Найкращими за версією журі Міжнародної конкурсної програми у номінації “Найкраща акторська робота” переміг Леван Ґелбахіані за роль у стрічці “А потім ми танцювали” (реж. Леван Акін). Найкращим режисером став Алехандро Ландес за стрічку “Монос”. Найкращим фільмом журі назвало стрічку “А потім ми танцювали” (реж. Леван Акін). Переможцями Пітчингу назвали такі проекти: 60 тисяч гривень від ОМКФ отримала грузинська драма “Panopticon”. Приз від телеканалу “Україна” номіналом у 60 тисяч гривень вручили проекту Валентина Васяновича “Відблиск”. Приз від глобального руху солідарності за ґендерну рівність HeForShe, заснованого структурою Організації Об’єднаних Націй ООН, вручили двом проектам, кожному з яких дісталося 60 тисяч гривень. Переможці — два проекти, які створили творчі тандеми – режисер та продюсерка: трагікомедія “Перше вересня”Романа Бондарчука та продюсерки Олени Єршової та “La Paliciada”Філіпа СотниченкаВалерії СочивецьСашка Чубко. Стрічка “Ти – космос” режисера Павла Острікова, продюсера Володимира Яценка отримала Спеціальний приз від Wajda studio – участь у тренінгу Ekran+2020 р. Також Спеціальну згадку отримав проект Дар’ї Жук “Наші груди — наша зброя:історія руху Femen”. У номінації Work in progress журі відзначило такі роботи: україно-швейцарський проект “Забуті” – режисерка Дарія Онищенко отримала приз у розмірі 150 000 гривень від Українського Інституту. Приз від новин “Сьогодні” телеканалу “Україна” – 60 тис. грн – отримав документальний проект “Крихка пам’ять” молодого режисера Ігоря Іванко. Нагороду від генерального авіаперевізника МАУ – авіаквитки номіналом в 2000 євро отримав проект “Грім”режисера Іоане Бобейка. Призи EastSeries: комплекс послуг постпродакшн на суму 20 000 євро від компанії Star Media взяв україно-ізраїльський проект “Щаслива нація”. Спеціальну нагороду від Series Mania – персональне запрошення взяти участь у Series Mania Writers‘ Campus отримала робота “Подарунок”.

Нагадаємо, що максимальну достовірність і прозорість голосування упродовж фестивальних днів забезпечував офіційний аудитор ОМКФ Kreston GCG.

Цього року на Одеський міжнародний кінофестиваль також чекали інноваційні зміни: спільно із компанією TicketsBox ОМКФ розробив нову квиткову систему. Завдяки партнерству з ТАСКОМБАНКОМ і Mastercard в Україні ОМКФ став cashless-територією – спеціально для цього була випущена фестивальна картка Card OIFF.

10-й ОМКФ відбувся за підтримки генерального партнера ТАСКОМБАНК, стратегічного партнера телеканалу “Україна”, генерального авіаперевізника Міжнародні авіалінії України, платіжного партнера Mastercard в УкраїніДержавного агентства України з питань кіно, офіційного автопартнера Renault, офіційного спонсора ARARAT, офіційного партнера Glo™, надійного інтернет-партнера TENET, офіційного партнера “Новое время”, генерального радіопартнера NRJ, чистого партнера Karcher, модного партнера Elle, офіційного партнера OhMyLook!, офіційного салону краси Fusion, офіційного кейтеринг-партнера прийомів Відкриття і Закриття Bon appetite.

11-й Одеський міжнародний кінофестиваль відбудеться з 10 до 18 липня 2020!

Translate »